Metro v Samare, Samarské metro je sít metra pod ruským velkomestem Samara. Otevreno bylo v roce 1987, je to tak pátá nejstarší podzemní dráha v Ruské federaci a dvanáctá v bývalém Sovetském svazu.

Mohutný rozvoj mesta v druhé polovine 20. století mel za následek znacný rust poctu obyvatel. Taková situace zpusobovala rostoucí dopravní problémy. První projekty podzemní dráhy se objevily v 70. letech, o další desetiletí pozdeji se zacalo s výstavbou. První úsek metra navrhl moskevský ústav Metrogiprotrans; schválen byl 23. kvetna 1980. Jednalo se o úsek dlouhý 17,3 km s celkem trinácti stanicemi. Náklady se vyšplhaly na 225 milionu rublu (v cenách z roku 1969), zajištena mela být doprava centra mesta a prumyslové Bezymjanské zóny.

Triumfální otevrení prvního úseku bylo 25. prosince 1987. První úsek (Pobeda – Jungorodok) mel 4 stanice (nebyla dobudována celá plánovaná trat) a jedno depo. Nová trat metra zkrátila jízdní doby mezi prumyslovými ctvrtemi na okraji mesta a obytnými v centru. V tehdejším Kujbyševu tak byl zprovoznen Kujbyševskij metropoliten. Všechny stanice byly podzemní, výjimkou byl povrchový Jungorodok.

První úsek, dlouhý 4,5 km se zacal okamžite po svém otevrení na severozápadním konci prodlužovat. Stavební práce však zpomalil rozpad SSSR (financní prostredky uvolnované na stavbu metra klesaly s každým rokem) a následná zmena spolecensko-ekonomických podmínek v zemi. Celý projekt byl preveden na mesto, zrušena tedy byla celoruská jednotka pro organizaci výstavby podzemních drah v zemi. Roku 1992 tak byla otevrena pouze stanice Sovetskaja (ackoliv SSSR již paradoxne rok neexistoval), provozovaná trasa se rozrostla o 1 623 m kolejí. Stanice Sportivnaja se zprovoznila o rok pozdeji, v breznu 1993 a Gagarinskaja v prosinci téhož roku. Posledním prírustkem bylo zprovoznení 1 300 m dlouhého jednokolejného úseku ukonceného stanicí Moskovskaja v prosinci 2002 (funguje tedy jen cást stanice; její druhá polovina bude otevrena po dokoncení stanice Rossijskaja nekdy v roce 2007. 21. února téhož roku zacala i výstavba tunelu do stanice Alabinskaja.

(C) Wikipedia

Back to russian page